top of page
titulkaa.jpg

Čoskoro

Krúžky 

DSC_4924.jpg

01

Špecifiká tai chi pre deti

Tai chi je nádherné umenie, ktoré prináša ľuďom zdravie a harmóniu už po celé veky.

V čom je teda tai chi pre deti iné než tai chi pre dospelých?

  • necvičí sa forma (choreografia), kde je postupnosť jednotlivých pozícií pevne  daná, ale cvičia sa jednotlivé cviky v poradí a množstve, aké nám vyhovuje alebo aké si zvolí dieťa

  • nezahŕňa v sebe filozofické východiská ani bojový aspekt umenia; je inšpirované prírodou (zvieratami a prírodnými javmi)

  • je hravé, a aj keď je jedným z jeho cieľov budovať v deťoch miesto ich vnútorného pokoja, zábava je jeho súčasťou

  • jeho tempo nie je také pomalé ako pri cvičení dospelých a môžeme ho meniť podľa situácie a temperamentu detí

 

Ako funguje detské tai chi?

Tai chi pre deti ruka v ruke rozvíja telo i myseľ. Učí deti správnemu držaniu tela, posilňuje chrbticu a svalstvo, harmonizuje ľavú a pravú hemisféru a „nenápadne“ ich vedie k vnútornej disciplíne.

Menšie deti sa stávajú zvieratkami, väčšie sa na ne hrajú, a tak sa prostredníctvom vizualizácie a hry učia univerzálne tai chi princípy: 

  • uvoľnenie a flexibilita, 

  • rovnováha a pokoj,

  • otvorenosť

  • načúvanie – citlivosť (voči sebe i druhým) 

Tai chi pracuje vnútri tela. Pomáha deťom naučiť sa rozoznávať, že prichádza vnútorná búrka alebo zmätok, ktoré ich vyhodia z rovnováhy. Keď deti začnú lepšie rozumieť sebe, je potom ľahšie rozumieť druhým a spolupracovať s nimi.
Po emočnej stránke môže detské tai chi zmierniť bolesti brucha, nervozitu, strach, hnev, frustráciu. Zlepšuje sústredenie a sebakontrolu.

Hravé detské tai chi nás (i dospelých) spomalí, takže dokážeme myslieť a cítiť. Nie je to nič náročné. Nemusíte ho cvičiť dokonale správne. Nie je v tom žiadna súťaž, žiaden tlak na to byť najlepší. Dôležité je byť uvoľnený, cítiť energiu čchi a vnímať pokoj. Keď spomalíme pohyby, vnútorná energia môže prúdiť do celého tela a vnútri sa objaví príjemný hrejivý pocit.

 

Pre aké deti je tai chi určené?

Autorka konceptu tai chi pre deti Cari Shurman uvádza, že najlepší čas začať s detským tai chi je predškolský vek, kedy sa u detí vyvíjajú študijné zručnosti a návyky.

Ako budú deti rásť, bude im tai chi pripomínať, že treba zhlboka dýchať, stáť rovno, uvoľniť sa, vizualizovať, sústrediť sa a pustiť preč stres. 

Samozrejme, tai chi je skvelé aj v škole či po nej. Je to skvelé cvičenie: zaberie len pár minút, môžete ho zaradiť do ktorejkoľvek časti dňa, vyžaduje len málo miesta a žiadne náradie.

 

Lenka Ryšková, autorka knihy Cvičíme taj-či s dětmi (Portál, Praha 2013) radí: „Deti majú k hravosti a k pohybu blízko. Je užitočné priblížiť im zdravý prístup k telu a koncept správneho držania tela ešte skôr, než ich sedenie pri počítači či televízore a v škole začne ovplyvňovať nežiadúcim a neskôr ťažko napraviteľným smerom.“

 

Kedy, kde, ako a ako dlho cvičiť?

Je skvelé začať s tai chi ráno, hneď, ako sa zobudíte. Začnite preklepávať svoje telo, aby ste rozprúdili energiu a pripravili sa na deň.

Doprajte si chvíľky na rozdýchanie sa pred testami, skúškami či náročnými situáciami.

Pomôže aj vtedy, keď poobede začnete byť unavení a potrebujete sa opäť naštartovať alebo skoncentrovať po obednej pauze.

Je perfektné v situáciách, keď sa cítite nervózni alebo napätí a potrebujete sa poriadne nadýchnuť a stíšiť.

Odporúčam ho aj po návrate zo škôlky / školy pre uvoľnenie napätia a hyperaktivity.

Pred uložením do postele tai chi pomôže zrelaxovať myseľ, aby sa nám podarilo ľahšie zaspať.

Neexistuje jediný správny čas pre tai chi, ale môžete rôzne pohyby robiť v rôznom čase podľa situácie a vašich potrieb.

Cvičiť môžete kdekoľvek – vonku aj vnútri, stačí vám trochu miesta a nepotrebujete žiadne špeciálne pomôcky.

Je skvelé deti do vedenia cvičenia zapájať. Môžu držať obrázky alebo určovať poradie, v akom cviky zacvičíte. Môžu vytvoriť príbeh, ktorý spojí viac obrázkov dokopy. Môžu oni učiť vás. Verím, že nájdete ten správny spôsob, ktorý vám bude dobre fungovať. Buďte tvoriví a nechajte sa viesť deťmi.

Ako dlho a ako často? Stačí aj 5 minút. Aj málo je lepšie ako nič. Môžete si zacvičiť ten tai chi cvik, ktorý v tom momente potrebujete, aby ste si oddýchli, uvoľnili sa, upokojili alebo obnovili svoju energiu. 

 

Pri cvičení ide najmä o pocit, nie o dokonalé zacvičenie. Každé dieťa je inak pohybovo nadané, má iné tempo. Dajte pozor na svoj hlas, na tón, aký zvolíte. Ak v sebe pocítite netrpezlivosť, nespokojnosť, neistotu…, uberte z očakávaní a skúste sa viac hrať :)

 

www.taichicentrum.sk

DSC_7978.jpg

02

Detská yoga

Joga prináša deťom harmóniu, o ktorú sa celý život snažíme. Ide o vedome riadený pohyb a zameranie pozornosti dovnútra. Jóga pracuje nielen s telom, ale aj s dychom a mysľou zároveň. V nesúťaživom prostredí sa deti učia rešpektovať vlastnú jedinečnosť.

 

Pravidelné cvičenie deťom prináša
 

·       Pevnejšie a zdravšie telo

·       Správne držanie tela

·       Lepšiu koordináciu a rovnováhu

·       Lepšie sústredenie a pevnú vôľu

·       Úctu k sebe a k ostatným

·       Lepšie vnímanie vlastného tela

·       Ľahšie zvládanie stresových situácií, umenie relaxovať

·       Rozvoj fantázie a predstavivosti

·       Základ pre celoživotnú pohodu a zdravie

·       Radosť, pozitívne naladenie a sebavedomie

·       Experimentovanie s vlastným telom

·       V nesúťaživom prostredí sa učíme byť sami sebou, tu a teraz

Jógové polohy sú pre deti veľmi prirodzené, vychádzajú z prírody, z pohybov zvierat, z každodenných vecí a činností. 

DSC04561.jpg

03

Ika-tika- gymnastika 

Gymnastika je všestranný súbor telesných cvičení. Detská gymnastika je plná pohybu, pohybových prvkov, tanca, skákania a hlavne je realizovaná hravou formou na rôzne hudobné motívy. Je určená pre všetky deti, ktoré majú veľa energie a môžu si ju "vybiť" práve touto činnosťou. V našom kurze sa budeme venovať detskej športovej gymnastike, ktorá:

  • upevňuje zdravie

  • podporuje správne držanie tela

  • priaznivo pôsobí na celkový telesný a pohybový rozvoj

Viete že, práve detská gymnastika realizovaná pod odborným dohľadom, ktorá je robená s citom a prirodzene, ktorá akceptuje vekové a telesné dispozície dieťaťa prináša deťom:

  • radosť z pohybu

  • zmysel pre rytmus a dynamiku

  • zmysel pre presnosť a sústredenie

 tiež deťom pomáha:

  • spevniť časti i celé telo

  • osvojiť si správne dýchanie

DSC05123.jpg

04

Angličtina pre najmenších

Angličtina pre najmenších je „zoznamka“ s cudzím jazykom pre deti od 3 do 6 rokov. V tomto veku majú deti tzv. senzitívne obdobie na učenie cudzích jazykov. Hravou formou sa deti učia anglické slovíčka a gramatiku prirodzene a s radosťou. Vďaka tomu si vaše dieťa môže ľahko a rýchlo osvojiť zručnosť, z ktorej môže profitovať celý život.

DSC06540.jpg

05

Folklórik

Veľa deťom a i rodičom sa páči, keď vystupuje folklórny súbor, ale nevedia, čo je vlastne folklór. A k tomu trošku privoniame v našej folklórnej školičke.

Formou vyhovujúcou veku dieťaťa sa naučíme správne držať telíčko, vnímať melódiu a rytmus. Naučíme sa ľudové piesne, detské  tanečné hry a riekanky z okolia Trnavy i z celého Slovenska.

Dozvieme sa niečo o tradíciách, vyskúšame kroje a zahráme sa veľa hier.

A pre rodičov, ktorí nie sú prítomní na hodinách, určite niečo pekné pripravíme.

DSC_7834.jpg

06

Detské meditácie 

1. Uvoľnenie

Povzbudzujte svoje dieťa, aby meditovalo s rovnou chrbticou, vzpriamenou hlavou, oboma nohami na podlahe a rukami zľahka zovretými v lone. Toto uvoľnené držanie tela je dobré nielen pre telo, ale pomáha aj mysli zostať mierne v strehu a predchádzať fantazírovaniu. Keď meditácia skončí, môže sa dieťa pokúsiť zachovať pokojný stav mysle a uvoľnené telo.

 

2. Zameranie sa na dych

Práca s dychom predstavuje  základnú meditačnú techniku, ktorú môžu vyskúšať aj veľmi malé deti. Povzbudzujte svoje dieťa, aby sa pomaly nadýchlo pri počítaní do troch, zadržalo dych a potom vydýchlo pri počítaní do troch. Keď sa nadýchne, požiadajte ho, aby sa sústredilo na pocit chladu pri nose pri nádychu a pocit tepla pri výdychu. Navrhnite dieťaťu, aby sa na akékoľvek myšlienky, ktoré mu prekážajú, pozeralo ako na niečo, čo ho rozptyľuje a nevšímalo si ich. Toto je skvelá technika, ktorá pomáha  deťom pri budovaní ich sústredenosti a sebauvedomenia.

 

3. Meditácia v chôdzi

Požiadajte svoje dieťa, aby sa pohybovalo tak jemne, ako len môže, ako keby niekoho prenasledovalo po lese a vyhýbalo sa šliapaniu na vetvičky. Povedzte mu, aby si uvedomovalo každý pohyb, ktorý robí. Potom mu povedzte, nech si všíma stehenný sval, keď zdvíha zadnú nohu a posúva ju dopredu, chodidlo, keď došľapuje na zem, trup, keď sa posúva v priestore, ruky, keď sa snaží udržiavať rovnováhu a tak ďalej. Toto cvičenie je obzvlášť dobré pre deti, ktoré majú problém obsedieť na jednom mieste, pomáha im uvoľniť sa, upokojiť myseľ a priniesť meditatívne uvedomenie si tela do každodenného života. So staršími deťmi môžete vyskúšať i ďalšie spôsoby meditácie počas chôdze.

 

4. Nech si dieťa predstavuje  človeka, ktorého obdivuje

Toto je zábavné cvičenie, ktoré dieťaťu pomôže využiť jeho predstavivosť na meditáciu. Začnite tým, že ho motivujete sústrediť sa dve alebo tri minúty na dýchanie, potom ho požiadajte, aby si predstavilo tvár niekoho, koho veľmi obdivuje. Môže to byť športová osobnosť, hudobník alebo niekto z rodiny.
Požiadajte ho, aby držalo obraz pevne vo svojich predstavách a ak sa mu  v hlave vynoria iné myšlienky, povedzte mu, aby sa postupne vrátilo k pôvodnej predstave.

 

5. Päť minút pozorovania života

„Päť minút pozorovania života“ je náročnejšie cvičenie všímavosti, ktoré sa môže páčiť najmä starším deťom. Vaše dieťa jednoducho prežije päť minút snahou plne si uvedomiť každú činnosť, ktorej sa venuje, všímať si svoje zmysly, pocity a reakcie a potom ich čo najpresnejšie zaznamenať. Ako príklad môžete dieťaťu povedať napríklad toto: „Prebúdzam sa, je ráno, vidím strop mojej  izby, ktorý je biely a hladký. Potom svoj zrak zameriavam smerom k dverám, vidím...atď.“ Postupne si dieťa uvedomí, že sa jeho  schopnosť koncentrácie zlepšuje, čo sa deje hlavne vďaka sústavnému opakovaniu tejto aktivity.

DSC_4212.jpg

07

Emočný kompas

Radosť, hnev, smútok alebo strach – všetky tieto emócie deti intenzívne prežívajú. 

Deti pomocou situácií poznávajú emócie, ktoré samy poznajú, učia sa ich pomenovávať a formou hry sa zdokonaľujú v sociálnych zručnostiach a trénujú svoju emočnú inteligenciu.

Emočný kompas ukáže cestu k zdravému  emočnému  prežívaniu, emočnej sebereguláci a emočnému  rastu.

Odovzdať deťom skúsenosť, že môžu  slobodne prežívať, vyjadrovat a zvládať svoje  bytie je nejdôležitejšou   rodičovskou  úlohou  a podmienkou, aby verili, že majú sílu zvládať svoj život samy.

DSC06860.jpg

08

Zdravé nôžky

Zdravé pohybové aktivity na podporu správneho rozvoja chodidla pri plochých nohách nezahŕňajú len prácu s chodidlom, ale i s hlbokým stabilizačným systémom detí, svalmi na nohách, sedacie svaly atď.  Cvičíme pomocou rôznych rehabilitačných pomôcok ako kamenný chodník, had, kamene, misky, masážne loptičky,  fitlopty, padák atď. Využívame pohybové hry, hudbu i riekanky. Pohyb musí predovšetkým baviť!
Pri cvičení nám pomáhajú riekanky a pesničky.

AdobeStock_224720560.jpeg

09

Montessori herničky

Cieľom montessori herničiek je umožniť deťom objavovať svet okolo nich spôsobom, ktorý rešpektuje ich vlastné tempo, jednotlivé senzitívne a vývojové obdobia, rozvíjať ich osobnosť, samostatnosť, nezávislosť, schopnosť rozhodovať sa, sebadôveru a tiež lásku k sebe a k svojmu okoliu. Deti si voľne vyberajú činnosť, ktorú chcú vykonávať a tiež pomôcku, s ktorou chcú pracovať. Jednotlivé aktivity sú pripravené tak, aby rešpektovali senzitívne obdobia detského veku.

Deti sa prostredníctvom montessori herničiek učia:

-rozvoj samostatnosti a nezávislosti

-vymedziť si vlastný priestor, rešpektovať priestor ostatných

-rozvíjať schopnosť sebaobsluhy

-dodržiavať nastavené pravidlá a starať sa o pomôcky

-sústrediť sa na činnosť, ktorú si sami zvolili

DSC05238.jpg

10

Muzikoterapia

Hudbu pri výchove považujeme za mimoriadne dôležitú, hudobné umenie má nesmierny dosah na formovanie detskej osobnosti. Hudba a hranie v kolektíve pomáha rozvíjať fantáziu, vyššie city, trpezlivosť ako aj sociálne zručnosti.

Odborníci sa zhodujú na názore, že deti ktoré sú od malička hudobne rozvíjané, získavajú okrem potešenia z hudby podvedome aj predpoklady k rozvoju ich kognitívnych schopností.

V čase nástupu do škôlky je každé dieťa v ideálnom veku, kedy je dobré začať s rozvojom jeho hudobných schopností.

V tomto veku všetky deti spontánne reagujú na zvuky, tóny a rytmus. Dieťa je schopné rytmicky a intonačne napodobňovať rôzne zvuky (hlasy zvierat, zvuky auta, vláčiku...), deti začínajú spievať.

Obsahom hudobnej výchovy sú jednoduché piesne, rozprávanie, hudobno-pohybové a rytmické hry, počúvanie skladieb a hra na rytmické hudobné nástroje.

AdobeStock_166974717.jpeg

11

 

Deti v permakultúre

Vychovávať deti pomocou prírody odporúčal už Ján Amos Komenský.

Prečo predávať permakultúru deťom?

Budúcnosť našej planéty záleží na zmene občianskeho povedomia, v ktorom ľudia a prírodné zdroje už nie sú vnímané ako samozrejmosť a využitie bez zváženia dlhodobých dopadov. Podpora detí, aby si od raného detstva vytvárala empatický vzťah vzájomne medzi sebou i vo vzťahu k prírodnému prostrediu je kľúčovým krokom pri formovaní nového vedomia.

Detstvo je ideálnym postojom pre vytváranie určitých základných povahových pohľadov na svet vrátane prírody a seba navzájom. Praktikovanie permakultúry s deťmi  podporuje v učení vážiť si zdroje,  a v hľadaní kreatívnych spôsobov, ako žiť v harmónii sa svetom. Tiež im to pomáha vytvoriť si prosperujúcu kultúru založenú na vzájomnej spolupráci, skôr než kultúru založenú na individualistickom oponentúre o najlepšie prírodné zdroje.

DSC04674.jpg

12

 

Artefiletika

Artefiletika je špecifická oblasť výtvarnej práce s deťmi, pri ktorej využívame najmä tvorivosť a zážitok. Stojí na pomedzí arteterapie a výtvarnej výchovy. Spolu s arteterapiou má spoločné zameranie na sebapoznávanie. Artefiletika však viac smeruje k oblasti emočnej inteligencie a rozvoju sociálnych kompetencií detí.
Artefiletika je spojením dvoch neoddeliteľných častí: zážitok z kreatívnej tvorby a následný reflektívny dialóg v skupine.

bottom of page